Шукати в цьому блозі

Львів в 60-ті роки.


У 1961 році у місті виникли перші виробничі обєднання. 26 грудня 1967 року в СРСР вводять «Знак якості» для товарів, що пройшли спеціальну державну атестацію. Львівяни пишалися тим, що саме львівській автобус 1961 року відвозив першого космонавта Юрія Гагаріна на космодром, а в березні 1970 року на автобусному заводі виготовлено нові моделі автобусів ЛАЗ-699Н і ЛАЗ - 599Б. На цей час у Львові було сконцентровано все республіканське виробництво автонавантажувачів, мопедів, підвісних вантажних конвеєрів. Третину усіх кольорових телевізорів у Радянському союзі випускали у Львові.У нашому місті були створені перші в Радянському Союзі фірми «Прогрес» і «Світанок».Також львівяни одними із перших в країні почали здійснювати соціальне планування. Тут була створена комплексна система управління продукції (КСУЯП). Середня зарплата робітників і службовців Львова зросла з 76,6 крб. у 1960 році до 118,6 крб. у 1970 і 154 крб. у 1980 році (остання цифра за купівельною спроможністю приблизно дорівнює середній зарплаті 1500 гривень у першій половині 2008 року).


У ті часи, до забудови вулиць Володимира Великого і Наукової, житлові будинки закінчувались в районі теперішнього кільця на Кульпарківській, вулиця повертала ліворуч і закінчувалася неподалік від цвинтаря біля зруйнованої у 1973 році церкви за теперішнім магазином "Океан". Далі до Стрийської жодних будинків і навіть дороги не було. Навпроти автобусного заводу стояли маленькі дерев’яні хати і дерев’яний будиночок аптеки.
Початок 60-х - період найбільшого напливу до Львова жителів із навколишніх сіл та інших регіонів України й інших республік СРСР. Це відбилося на повсякденному житті львівян: взаємовпливи різних культур проявилися у кулінарних звичаях, моді, облаштуванні помешкань і навіть проведенні відпочинку. Завдяки вихідцям із  Західної України поширилася традиція прикрашання кімнат вишивками разом із самим мистецтвом вишивання. Від іммігрантів з інших областей вишивальниці перейняли нові візерунки. Прибульці зі Сходу поширили звичай прикрашати ялинку на Новий рік (до цього часу місцеві українці ставили ялинку лише на Різдво), виїжджати у вихідні за місто на пікніки з шашликами, а літні відпустки проводити на морі. Через російські родини до кулінарного мистецтва  Львова увійшли пироги (пляцки, а пирогами тут споконвіку називали лише вареники) - випечене тісто, фаршироване мясом, овочами або фруктами. Від 60-х років стають популярними мариновані помідори, огірки і закручений в домашніх умовах перець.Але розмаїття салатів у шістдесятих ще практично небуло - спочатку обходилися вінегретом та олів’є (тоді з’явився майонез), і аж у другій половині десятиліття гостей почали пригощати салатами з буряків, моркви, помідорів, огірків, редиски, тощо. Господині пекли здебільшого лише два торти - білий бісквіт і темний медівник. Тоді ж популярними стали традіційні львівські канапки. В моду увійшли молдавські вина. А чай ще подавали у склянках і металевих підстаканниках - як досі заведено на залізницях. Але вже з 60-х в моду входять порцелянові чашки і займають почесне місцеу сервантах  у вигляді величезних сервізів. У одязі й прикрасах помешкань з’явилися мережива. До шістдесятих років вчителькам і чиновницям заборонялось користуватись пудрою,помадою і лаком для нігтів під час виконання службових обовязків!!!!! На парфуми дивились скоса - від працівниць ідеологічного фронту вимагалася лише чистота і естетичний зовнішній вигляд.
В оточенні "етажерок", на яких вишикувалися дюжина білих фаянсових слоників від найменшого до найбільшого, тодішні громадяни любили вечорами грати у лото - гру, де на картонні картки з великими цифрами розставляли маленькі дерев’яні бочечки, які витягували зі шматяних мішечків.
У ті роки діти часто виходили на вулицю з канапками чи окрайцем хліба, який змочували водою і посипали цукром. Морозиво тоді ще було делікатесом, його купували не щодня. А у гастрономах соки наливали у склянки з височенних конусоподібних посудин із краниками внизу.
У шістдесятих особа, яка потрапляла до партійної номенклатури, могла розраховувати на певну опіку. При звільненні за незадовільну роботу більшість працівників скеровували на менш відповідальну, з партійної точки зору, посаду - керівниками підрозділів у виконавчій владі, підприємств, навчальних закладів, профспілок, громадських організацій і товариств. Навіть якщо хтось з комуністів порушував закон, притягти його до відповідальності було дуже складно, адже фактично були непідсудними. Щоб заарештувати й віддати до суду члена КПРС, потрібна була згода райкому партії, який здійснював попередній розгляд справи і за наявності переконливих доказів виключав його з лав КПРС. Нижче певного рівня номенклатурнику не давали впасти - еліта була замкнутим кланом.
За своє служіння народові бюрократія, окрім високої платні, призначала собі ще й численні привілеї, масштаби яких зростали з кожним щаблем кар’єрної драбини. У Львові це були авто зі спеціальними номерами (77 - для керівників партійних комітетів, 99 - для радянських органів, 66 - для  директорів великих підприємств), зі сиренами та мигалками, окрема, для номенклатурної еліти, обкомівська лікарня з новітньою апаратурою, ізольовані від звичайних пасажирів зали в аеропорту та на головному вокзалі (під виглядом депутатських), спеціальні магазини і квиткові каси, тощо.
Характерним прикладом подібної практики стала справа першого секретаря міськкому партії Петра Овсянка. Задля "пробивання" міських проблем у високих інстанціях тоді, як зрештою й тепер, доводилися їздити до столиці з дарунками, на які в партійному бюджетів коштів не передбачалося. А тому зверталися за допомогою до керівників підприємств. Один із них, директор трикотажної фабрики (згодом об’єднання "Промінь"), створив цех із випуску не облікованої продукції і постачав Овсянка товарами і коштами. У вересні 1961 року першим секретарем обкому втретє став Іван Грушецький. До нього дійшли чутки про підпільне виробництво, і він доручив розслідувати справу, а Овсянка кілька разів викликав на виховні бесіди. Після однієї з них той пустив собі кулю  у скроню у власному кабінеті. Того ж дня вночі при світлі автомобільних фар і ліхтарів військовослужбовці танкового заводу поховали його на Личаковському цвинтарі, а директора фабрики було засуджено до розстрілу.
1961 рік почався з грошової реформи - 1 старий рубль перетворився на 10 копійок, але рахувати "на старі" продовжували ще до середини 60-х. У 1962 році в Радянському Союзі вперше від 1947 року підняли ціни. Разом із тим підвищили закупівельні ціни на тваринницьку продукцію, роздрібні ціни на  м’ясо, масло і молоко - в середньому на 30%. Масло подорожчало на 35%, яловичина - головне радянське м’ясо - на 31%. У 1963 році СРСР вперше закуповує зерно за кордоном - 5,1 млн. тонн. У 1963-1964 роках, щоб купити масло, молоко чи борошно, потрібно було займати чергу з 5-ї години ранку. Тепер ті часи називають "міні-голодомором". Продавали хліб із домішками кукурудзяної муки і якоїсь незрозумілого походження тирси. Білий хліб продавали лише за наявності медичної довідки про певні важкі хвороби. Існувала карткова система й на інші продукти. Ознакою ще одного дефіциту стали крадіжки трубок з телефонів - автоматів. Їх свого часу навіть приковували ланцюгами, і все одно слухавки крали. Бо радянська промисловість не могла випустити маленьких гучномовців для кишенькових саморобних приймачів - от їх і видобували  з телефонних трубок. У ті часи люди крали з їдалень алюмінієві ложки і виделки, тарілки з надписом "Общепит", які ще донедавна можна було побачити на деяких львівських кухнях (в кого є така тарілка, лайкніть)).
Загалом для 50-60-х років були властиві перебої в продажу населенню хліба, цукру, солі,м’яса, сірників. Не вистачало взуття, особливо для дітей шкільного віку, дефіцитом були зимовий одяг, білизна, леза і помазки для гоління, пояси для панчіх та інші галантерейні вироби. Важко було купити мишоловку,прищепки для білизни, черепицю,цеглу. Посуд, на який був попит (ложки,миски), завозили до Львова аж із Ростова, і тоді в магазинах збиралися великі черги. Львівському заводу емальованих виробів державний план встановлювався в літрах, тому його каструлями на 10-15 літрів були завалені магазини міста. Ложки, миски і малі каструлі завод виробляти не хотів, бо великими каструлями легше виконати план.
На початку шістдесятих радянські громадяни нарешті отримали можливість купувати меблеві набори (стінка,диван,стіл і крісла). Вперше люди побачили, що меблі бувають розкладними (до речі, перші складні меблі придумав Ikea - Інгвар Кампрад). Черги були такими, що ніхто навіть й не мріяв вибрати заздалегідь колір оббивки на меблях, але тоді це не мало значення. Меблі були малогабаритними, як і холодильники, - щоб уміститись у хрущовках. Ремонт у ті часи зробити було непросто, особливо поміняти двері - їх у продажу просто не було. Дверми у радянських магазинах почали торгувати аж у середині сімдесятих.
Немає коментарів:

Дописати коментар